ENSTANTANE

Enstantane, fotoğrafçılıkta diyaframdan geçen ışınların ne kadar süreyle sensör de kalacağını kontrol eden sisteme denilmektedir. Fransızca anlık, ansızın anlamındaki “instantané” kelimesinden gelir. Objektif ile sensör arasındaki perde diye ifade edilen aygıtın açılıp kapanma süresini ifade eden birimdir.

ISO

Fotoğrafçılıkta kullanılan emülsiyonların ışığa karşı hassasiyetlerine Film hassasiyeti denir. Yüksek hassasiyete sahip filmler ile çalışıldığında az pozlama gerekirken, düşük hassasiyete sahip filmler ile çalışılırken daha uzun pozlama gerekir.

DİYAFRAM(F)

Diyafram değeri alan derinliğini yani fotoğrafta netleme yapılan noktanın, önünde ve arkasında net olarak görülen alanın miktarını etkiler. Diyafram ayarı kısıldıkça aynı mesafeden yapılan çekimlerde alan derinliği artar, diyafram açıklığı arttıkça derinlik azalır.

POZLAMA KONTROLÜ

Pozlama Kontrolü, oluşturulan görüntüyü örnekler ve işleme tüm dinamik aralığında iyi renk ayrımı sağlamak için bir histogram oluşturur. Aksi takdirde göremeyecek kadar loş olacak bazı aydınlatma efektlerini artırabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.